e-SMM Uygulaması

e-SMM Uygulaması

e-SMM nedir, nasıl kullanılır, e-SMM’ye geçiş için neler gereklidir, e-SMM Uygulaması’nda sistem özellikleri nelerdir, ne gibi kolaylıklar sağlar gibi pek çok konuya açıklık getirmek istedik.

e-SMM yani elektronik serbest meslek makbuzu; serbest meslek makbuzunun elektronik ortamda hazırlanması ile başlayan, alıcıya elektronik ortamda mail/sms ile iletilmesi ya da kağıt olarak çıktısının verilmesi ile devam eden, Özel Entegratör tarafından Gelir İdaresi Başkanlığı’na raporlanması ile sonuçlanan işlemlerin bütünüdür.

Anlaşılacağı üzere e-SMM 3 aşamadan oluşur ve bu 3 aşamada olmazsa olmazdır.

  1. Serbest Meslek Makbuzu elektronik ortamda hazırlanır.
  2. Muhatabına elektronik ortamda ya da kağıt ortamda iletilir.
  3. Hizmet sağlayıcı olan Özel Entegratör tarafından günlük olarak GİB’e raporlanır.

Günümüz teknolojisinde bulut sistemlerin yaygınlaşması ile tüm verilere hemen her yerden erişim yapılması sonucu iş süreçleri hızlanmakta ve kolaylaşmaktadır. Bu teknolojilerle beraber elektronik belgelerin kullanımı yaygınlaşmakta ve sistem üzerinde işlem gören elektronik belgelerin sayısı her geçen gün hızla artmaktadır. Artık elektronik belgelerin kullanımında zorunluluktan çok isteğe bağlı geçişlerin sayısının arttığı görülmektedir. e-Fatura Uygulaması ile başlayan elektronik belgeler sırasıyla e-Defter, e-Arşiv, e-Bilet, e-İrsaliye, e-SMM, e-MM ve e-Dekont belgeleriyle devam etmektedir. Şimdi serbest meslek makbuzu ile teknolojinin birleşmesi sonucu ortaya çıkan e-SMM belgesini irdeleyelim.

1. Elektronik ortamda e-SMM oluşturmak

NES Bilgi Özel Entegratör Sistemi, kullanıcı adı ve şifre ile her ortamdan(tüm internet tarayıcılarından) erişebileceğiniz bir platform sunar. Bu portal sistemi bulut sunucular üzerinde çalıştığından internet bağlantınızın olduğu her yerden sisteme erişebilmenizi ve tüm elektronik makbuz süreçlerinizi yönetmenizi sağlar. Portal girişi yapıldıktan sonra, makbuzlarınızı oluşturabilir, oluşturduğunuz makbuzlara erişim yapmanızın yanı sıra excel raporları alabilir ve istediğiniz bilgiye kolayca erişebilirsiniz.

Makbuzlarınızı bir program üzerinden düzenliyorsanız ya da düzenlemek istiyorsanız e-SMM belgelerinizi de bu program üzerinden düzenleyebilirsiniz. Sisteminize kuracağımız uygulama ile NES e-SMM sistemi makbuz düzenlediğiniz program ile entegre şekilde çalışarak makbuzlarınızı da otomatik olarak göndermenizi sağlar.

Kısacası sizlere makbuz düzenleyebileceğiniz platformu sağladığımız gibi, hali hazırda kullandığınız programınıza da entegrasyon yaparak bu program üzerinden makbuz düzenlemenizi sağlıyoruz.

2. Düzenlenen e-SMM belgeleri muhatabına elektronik ortamda ya da kağıt ortamda iletilir.

Düzenlenen bir e-SMM belgesinin alıcıya iletilmesi gerekmektedir. Makbuzun muhatap olduğu tarafa yani alıcısına, bu makbuzu elektronik ortamda ya da kağıt olarak iletebilirsiniz. Elektronik ortamdan kasıt elektronik araçlar anlaşılmalıdır: e-Posta, SMS ya da makbuz alıcısının erişim yapabildiği internet ortamında sağlanan bir panel-web sayfası elektronik ortam anlamına gelebilmektedir. Bunun dışında makbuz alıcısına düzenlenen makbuz çıktı alınarak da kağıt halde verilebilir.

3. e-SMM belgeleri hizmet sağlayıcı olan Özel Entegratör tarafından günlük olarak GİB’e raporlanır.

e-SMM belgesi düzenlendikten sonra doğrudan alıcıya iletilir. GİB’e bir kopyası iletilmez ya da GİB tarafından anlık bir doğrulama mekanizması bulunmamaktadır. 2019 yılı itibari ile e-SMM belgeleri e-Arşiv’de olduğu gibi Gelir İdaresi Başkanlığı’na günlük olarak raporlanmaktadır. GİB, düzenlenen bu e-SMM belgelerinden, Özel Entegratör tarafından kendisine raporlanmadan bilgi sahibi olmamaktadır. Hatta alıcısına düzenlenen bu e-SMM belgeleri GİB’e raporlanmadığında geçerlilik de kazanmamaktadır. NES e-SMM sistemi e-SMM belgelerini günlük olarak GİB’e raporlamaktadır. e-SMM sürecinin tamamlanması için e-SMM belgelerinin GİB’e raporlanması gerekmektedir. Özel Entegratör tarafından GİB’e raporlama yapıldıktan sonra, e-SMM belgeleri Gelir İdaresi Başkanlığı e-Serbest Meslek Makbuzu Sorgulama adresinden kontrol edilebilmektedir. Bir makbuzun tüm sürecinin tamamlanıp tamamlanmadığını anlayabilmek için belirtilen adresten sorgulama yapılabilir ve istenilen e-SMM belgesinin GİB üzerinde kayıtlı olup olmadığına bakılabilir.

Tüm bu işlemlerin sonucunda e-SMM belgesinin yolculuğu tamamlanmış olur.

e-SMM’ye Geçiş İçin Neler Gereklidir?

e-SMM Uygulaması’na geçmek için mükellefin öncelikle e-İmza ya da mali mühür temin etmesi gerekmektedir. Bu cihaz Özel Entegratör tarafından mükellefin e-SMM’ye geçtiğinin bilgisini GİB’e iletmek için 1 defaya mahsus kullanılır. Bu bildirim yapıldıktan sonra serbest meslek erbabı, e-SMM Uygulaması üzerinden hemen e-SMM belgesi düzenlemeye başlayabilir.

 Önemli Not: e-İmza ya da mali mühür e-SMM’ye geçişte başlangıçta GİB’i bilgilendirmek(aktivasyon işlemi) için tek sefere mahsus kullanılır. Kişiye özel üretilen e-İmza ya da mali mühür cihazı hiçbir şekilde e-İmza/ Mali Mühür sahibi tarafından aktivasyon işlemi için farklı bir adrese kargo ile gönderilmemelidir. Aktivasyon (GİB bildirimi) işlemi Özel Entegratör tarafından yapılırken, e-İmza/ Mali Mühür pin kodunun(şifresinin) paylaşılmaması gerektiği gibi, e-SMM’ye geçiş yapacak serbest meslek erbabının kontrolünde tüm işlemler tamamlanmalıdır. NES Bilgi bu aktivasyon işlemini yaparken uzak bağlantı yolu ile kullanıcının denetiminde ki bilgisayara bağlanarak kullanıcı kontrolünde bu işlemleri gerçekleştirmektedir.
e-SMM Uygulaması’na Geçişin Sağladığı Avantajlar?

e-SMM’ye geçiş ile birlikte öncelikle matbu makbuz işlemleri sizin için son bulacaktır. Tüm düzenlediğiniz e-SMM belgeleri NES Özel Entegratör sisteminde kayıtlı olacağı için(10 yıl saklama hizmeti sunulur) artık kayıp makbuz ya da kargolama derdiniz olmayacak, düzenlediğiniz makbuzlar hep elinizin altında olacaktır. Düzenlediğiniz makbuz içerisinde muhatabın mail adresi var ise makbuz otomatik olarak muhatabına iletilecek, hatta iletilip iletilmediğini sistem üzerinde görebileceksiniz. Makbuz muhatabının mail adresi olmasa bile kendisine ileteceğiniz bir linkten makbuza erişim sağlatabileceksiniz. NES Bilgi, kullanıcı deneyimini ön planda tutması ve her branştan serbest meslek erbabına sunduğu ayrıcalıklı hizmeti ile e-SMM konusunda sektörün liderliği rolünü üstlenmektedir.

NES e-SMM sistem özellikleri için tıklayınız

NES e-SMM kıyaslaması için tıklayınız

İlgili konular