GİB Portal Yöntemi ile e-Serbest Meslek Makbuzu

e-Serbest Meslek Makbuzu GİB Üzerinden Nasıl Düzenlenir? GİB Portal Yöntemi’ni tercih edersem bana hangi özellikler sunulur? GİB Portal Uygulaması ile NES Bilgi e-SMM Uygulaması arasında ki farklar nelerdir? Neden e-Serbest Meslek Makbuzu için Özel Entegratör Sistemini tercih etmeliyim? gibi sorulara cevap verdik.

e-Serbest Meslek Makbuzu GİB Üzerinden Nasıl Düzenlenir?

e-Serbest Meslek Makbuzu Uygulaması, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın Portal sistemi üzerinden ücretsiz olarak kullanılabilmektedir. GİB Portal Sistemi mükellefin makbuzunu oluşturması için sunulmaktadır. Uygulamanın, sadece temel ihtiyaç olan makbuzun düzenlenebilmesini sağlamak amacı ile kullanıma açıldığını, kullanıcı dostu olmadığını söylememiz yanlış olmaz.

 • GİB Portal sistemine giriş yapabilmek için e-İmza ya da Mali Mührünüzü her zaman uygulamayı kullanırken bilgisayarınıza takmanız gerekir.
 • GİB e-SMM Uygulaması, java desteği sunulmadığından Google Chrome ile kullanılamaz ayrıca mobil cihazlarda kullanım imkanı da bulunmaz. Mozilla Firefox, Internet Explorer, Opera, Safari gibi tarayıcılar ile giriş yapılması gerekir. Bu tarayıcılar üzerinden işlem yaparken de Java ayarlarınızı doğru şekilde uyarlamanız gerekmektedir.
 • e-İmza/ Mali mühür takılı iken ilgili tarayıcıdan https://earsivportal.efatura.gov.tr/ adresine giriş yapılarak işlem yapılır.

 

GİB Portal e-SMM Uygulaması ile NES Bilgi e-SMM Uygulaması’nı Karşılaştıralım:

 

ÖZELLİK


GİB PORTAL e-SMM UYGULAMASI


NES BİLGİ e-SMM UYGULAMASI


Sistem Erişim Adresi: e-SMM Uygulamasına giriş adresini gösterir.


e-SMM Sistemine Giriş İçin Gerekenler: e-SMM Uygulamasına erişim yapabilmek için gereken teknik yeterlilikleri ifade eder.


 • GİB e-SMM Uygulaması’na  Başvuru yapmak gerekir.
 • e-SMM Uygulamasına Mali mühür/ e-İmza cihazı ile giriş yapılır.
 • Java gereksinimleri yüzünden Google Chrome desteklenmez.

 • NES Bilgi tarafından başvuru otomatik olarak yapılır.
 • NES e-SMM Uygulamasına kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılır.
 • Java gereksinimi bulunmaz, tüm tarayıcılarından kullanılır.

Cari Kayıt Özelliği: Müşteri bilgilerinin sistemde kayıt altında tutulmasını ifade eder. Aynı müşteri için tekrar aynı bilgilerin girilmemesi için sunulur.


 • Makbuz düzenlendiğinde, makbuz alıcısının (makbuz düzenlenen tarafın) bilgileri sisteme kaydedilmez. Aynı kişi/ kuruma düzenlenen makbuz için her defasında alıcı bilgileri yeniden girilmek zorundadır.
 • Cariler(müşteri listeniz) sisteme aktarılamaz.

 • Makbuz düzenlendiğinde, makbuz alıcısının (makbuz düzenlenen tarafın) bilgileri sisteme otomatik kaydedilir. İsimle ya da VKN/TCKN ile çağırılarak aynı kişi/ kuruma makbuz düzenlenebilir.
 • Cariler(müşteri listeniz) toplu olarak excel ile sisteme yüklenebilir, düzenleme yapılabilir, sistemden indirilebilir.

Makbuz Tekrarlama: Düzenlenmiş olan bir makbuzun otomatik olarak yeniden oluşturulmasını ifade eder.


Aynı kişi/ kuruma düzenlenen makbuzlar, her defasında baştan tüm detaylar girilerek oluşturulur.


Daha önce düzenlediğiniz bir e-Serbest Meslek Makbuzunu, tek tuşla taslak hale getirerek tarihini değiştirip gönderebilir ya da içeriğinde değişiklik yaparak gönderebilirsiniz.


Toplu Makbuz Gönderimi: Aynı içerik ve tutarda ki makbuzların tolu bir müşteri grubuna gönderilmesini ifade eder.


Aynı kişi/ kuruma düzenlenen makbuzlar, her defasında baştan tüm detaylar girilerek oluşturulur.


Müşteri listenizde ki kayıtlı müşterilerinizden seçeceklerinize tek tuşla toplu olarak makbuz gönderebilirsiniz.

 


Saklama – Arşivleme: Resmi belgelerin, Türk Ticaret Kanunu açısından 10 yıl, Vergi Usul Kanunu açısından 5 yıl saklanma zorunluluğu vardır.


Saklama özelliği sunulmaz,düzenlediğiniz makbuzlarınızı harici kaynaklar ile mevzuata uygun formatta, mevzuat süresince saklamanız gerekmektedir.


10 yıl saklama hizmeti sunuyoruz, geçerli bir e-Serbest Meslek Makbuzu’ nun silinmesine imkan vermiyoruz. Zaten düzenlenmiş bir makbuz, 10 yıl boyunca saklanır.

 


e-Mail Özelliği: Gönderim tipi elektronik olan makbuzların, elektronik araçlar ile makbuz alıcısına gönderilmesini ifade eder. Bu seçenek ile kağıt çıktı alma gereksinimi ortadan kalkar.


GİB Portal Yöntemi’nde sadece makbuz düzenleyebilirsiniz. Düzenlediğiniz makbuzları bilgisayarınıza indirmeniz gerekir, sonrasında mailinize ekleyerek alıcı tarafa gönderebilirsiniz.


Düzenlediğiniz makbuza alıcı tarafın mail adresini yazmanız halinde makbuz otomatik olarak alıcıya mail ile gönderilir, mailin ulaşıp ulaşmadığını da sistem üzerinden görebilirsiniz.


PDF/ Excel Özelliği: Düzenlediğiniz makbuzları PDF ya da excel olarak bilgisayara indirmeyi ifade eder.


GİB Portal üzerinde düzenlediğiniz makbuzları tek tek seçerek indirmeniz gerekir. Toplu indirme seçeneği bulunmaz. İndirilen makbuzların dosya adı da ETTN numarası olarak gözükür, kime kesildiğini anlamanız için yeniden isimlendirmeniz gerekir.

GİB Portal’da excel olarak makbuzları sisteminize indiremezsiniz.


NES Bilgi sisteminde düzenlediğiniz makbuzları, tek tek ya da toplu halde, istediğiniz tarih aralığında ya da istediğiniz kişi/kurumlara kesilmiş makbuzları PDF ya da Excel formatında indirebilirsiniz. PDF dosya adını kişiselleştirebilirsiniz. Makbuz numarası, Ünvan, Makbuz tarihi seçenekleri birbirine kombine ederek PDF dosya adı olarak otomatik isimlendirme yapabilirsiniz. Ayrıca dosya adlandırmanız gerekmez.

Seçili ya da belli tarih aralığındaki makbuzlarınızı excel formatında indirebilir, hatta excel formatını kişiselleştirebilirsiniz. Bu sayede kullandığınız muhasebe programına da excel dosyasını aktarabilirsiniz.


Makbuz Tasarımı: e-Serbest Meslek Makbuzu üzerinde kişiselleştirilebilir görsel ya da bilgiler eklemeyi ifade eder.


GİB Portal’da standart görsel sunulur. Makbuzlarınızın görseli kişiselleştirilemez.


NES Bilgi’de ünvanınız, logonuz, banka bilginiz, imzanız makbuz görsellerine eklenir. Size özel bir makbuz tasarımı sunulur.


Kullanıcı Yönetimi: Sistemi kimlerin hangi yetkiler ile kullanabileceğini ifade eder.


GİB Portal’a e-İmza/ Mali Mühür ile giriş yapılabildiğinden, e-İmza/ Mali Mühür cihazı ve şifresi ile java sorunu yaşanmayan bilgisayarlardan erişim yapılabilir.


NES Bilgi Sistemi’ne kullanıcı adı ve şifre ile her yerden erişim yapılabilir. Alt kullanıcılar tanımlanabilir ve bu kullanıcılara yetkilendirme yapılabilir.


Farklı Seri Kullanma Seçeneği: e-Serbest Meslek Makbuzu numarası 16 haneli olur. İlk 3 hanesi kişiselleştirilebilir harf rakam karışık olabilir, sonraki 4 hane içinde bulunulan yıl ve sonrasında bol sıfırlı olarak 1’den başlar. Örnek makbuz numarası: SMM2018000000001 . 


GİB Portal üzerinde, tek bir seri ön eki ile makbuz düzenlenir. GIB2018000000001 şeklinde 1’den başlar ve birbirini takip eder.


NES Bilgi Sistemi’nde birden fazla seri ön eki oluşturulabilir. Her oluşturulan seri kendi içinde birbirini takip eder. Kullanılan bir seri içinde fatura tarihlerinde müteselsilliğin bozulmasına izin verilmez. Bugüne bir makbuz düzenlenmişse dünkü tarihe makbuz düzenlenmesi gerektiğinde yeni seri üzerinden devam edilir.

NES2018000000001, SMM201800000001, AV12018000000001 gibi ilk 3 hanesi kişiselleştirilebilir.


Destek Hizmetleri: Teknik destek hizmetlerini ve mevzuat konularını ifade eder.


Başkanlık tarafından canlı bir destek hizmeti bulunmamaktadır. Bilgi ya da yardım gerektiğinde GİB Forum sayfasından soru sorulur ve cevabın gelmesi beklenir.


NES Bilgi uzman kadrosu ile, hafta içi 09:00-18:00 saatleri arasında tüm sorularınıza isterseniz telefonda, isterseniz mail ile destek hizmeti sunmaktadır.NES Bilgi e-SMM Uygulaması Sistem Özelliklerini daha detaylı görmek için tıklayınız 

e-İmzanız ya da Mali Mührünüz var ise bize bilgi vermeniz yeterli, sizi hemen sisteme dahil ediyoruz.

 

İlgili konular

113 İlgili Bağlantılar

 • Bağlantı E Smm Portal 27/06/2021  
 • Google 11/01/2022  

  Google

  Just beneath, are quite a few completely not associated web sites to ours, however, they are certainly worth going over.

 • Bağlantı E Smm Portal account login information 12/01/2022  
 • Krt vape 19/01/2022  

  Krt vape

  […]usually posts some really interesting stuff like this. If you are new to this site[…]

 • vape carts 19/01/2022  

  vape carts

  […]we came across a cool web site that you simply might enjoy. Take a look in the event you want[…]

 • ghb 99% 20/01/2022  

  ghb 99%

  […]below you’ll locate the link to some web pages that we think you should visit[…]

 • buy blue ecstasy twitter pill online

  […]check beneath, are some completely unrelated web-sites to ours, nevertheless, they are most trustworthy sources that we use[…]

 • Buy Oxycodone online 24/01/2022  

  Buy Oxycodone online

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a few unrelated information, nonetheless truly worth taking a search, whoa did 1 master about Mid East has got far more problerms too […]

 • rechargeable vibrators 24/01/2022  

  rechargeable vibrators

  […]Every after inside a though we pick blogs that we study. Listed below would be the newest web sites that we select […]

 • sex toy review 25/01/2022  

  sex toy review

  […]here are some hyperlinks to sites that we link to simply because we assume they may be worth visiting[…]

 • Mount Kilimanjaro Tanzania

  […]here are some links to web-sites that we link to due to the fact we consider they’re really worth visiting[…]

 • litecoin wallet api 26/01/2022  

  litecoin wallet api

  […]although internet sites we backlink to below are considerably not connected to ours, we feel they may be in fact really worth a go through, so possess a look[…]

 • usd to btc instant exchange

  […]check beneath, are some completely unrelated internet sites to ours, on the other hand, they’re most trustworthy sources that we use[…]

 • Google 28/01/2022  

  Google

  Every once in a when we decide on blogs that we read. Listed beneath are the most recent websites that we decide on.

 • THC Oil for Sale 28/01/2022  

  THC Oil for Sale

  […]we like to honor several other internet internet sites on the internet, even if they aren’t linked to us, by linking to them. Beneath are some webpages worth checking out[…]

 • r sextoys 29/01/2022  

  r sextoys

  […]Here is a good Blog You may Uncover Exciting that we Encourage You[…]

 • Benelli M1 Super 90 01/02/2022  

  Benelli M1 Super 90

  […]below you will obtain the link to some web-sites that we believe it is best to visit[…]

 • online vvc 03/02/2022  

  online vvc

  […]usually posts some very fascinating stuff like this. If you are new to this site[…]

 • Bağlantı gib e smm portal giriş | Pump Logins 05/02/2022  
 • scrap car removal abbotsford

  […]Here is a superb Weblog You may Locate Intriguing that we Encourage You[…]

 • meritroyalbet 06/02/2022  

  GİB Portal Yöntemi ile e-Serbest Meslek Makbuzu – e-Serbest Meslek Makbuzu | Özel Entegratör

  http://www.antonellacagnoli.com/galimberti-e-le-mappe-emotive/

 • meritking 07/02/2022  

  GİB Portal Yöntemi ile e-Serbest Meslek Makbuzu – e-Serbest Meslek Makbuzu | Özel Entegratör

  https://moroccorentalcars.com/toyota-yaris-2018/

 • madridbet 07/02/2022  

  GİB Portal Yöntemi ile e-Serbest Meslek Makbuzu – e-Serbest Meslek Makbuzu | Özel Entegratör

  https://profosm.ru/clinicprof/places/reviews/617?my=1

 • meritroyalbet 07/02/2022  

  GİB Portal Yöntemi ile e-Serbest Meslek Makbuzu – e-Serbest Meslek Makbuzu | Özel Entegratör

  http://ashbam.com/the-lipstick-diaries-charlotte-tilbury-matte-revolution-lipstick/

 • elexusbet 07/02/2022  

  GİB Portal Yöntemi ile e-Serbest Meslek Makbuzu – e-Serbest Meslek Makbuzu | Özel Entegratör

  https://cilitur.com.br/cilitur/this-is-a-post-with-gallery-gallery-format/

 • meritroyalbet 07/02/2022  

  GİB Portal Yöntemi ile e-Serbest Meslek Makbuzu – e-Serbest Meslek Makbuzu | Özel Entegratör

  http://www.i-mih.com/biz/nh/shopping/

 • meritroyalbet 07/02/2022  

  GİB Portal Yöntemi ile e-Serbest Meslek Makbuzu – e-Serbest Meslek Makbuzu | Özel Entegratör

  http://www.krmc.lt/blog/2013/11/01/kvietimas-dalyvauti-mokymuose-tema-atstovavimas/

 • when to refinance your mortgage

  […]that could be the finish of this report. Right here you will discover some web pages that we feel you’ll enjoy, just click the links over[…]

 • Glock for sale near me 08/02/2022  

  Glock for sale near me

  […]Here are a few of the internet sites we suggest for our visitors[…]

 • Colt Python 10/02/2022  

  Colt Python

  […]the time to read or go to the material or websites we’ve linked to beneath the[…]

 • Bağlantı e-smm portal | Pump Logins 10/02/2022  
 • Bağlantı e-smm portal giriş | EZ Logins 10/02/2022  
 • lottovip 11/02/2022  

  lottovip

  […]check below, are some completely unrelated internet sites to ours, nevertheless, they may be most trustworthy sources that we use[…]

 • baymavi 11/02/2022  

  GİB Portal Yöntemi ile e-Serbest Meslek Makbuzu – e-Serbest Meslek Makbuzu | Özel Entegratör

  https://atlanticterritories.com/hello-world/

 • baymavi 11/02/2022  

  GİB Portal Yöntemi ile e-Serbest Meslek Makbuzu – e-Serbest Meslek Makbuzu | Özel Entegratör

  http://johncrowleyauthor.com/authors-notes-reading-backwards-and-go-like-this/

 • glock 43x 13/02/2022  

  glock 43x

  […]very handful of internet sites that take place to become detailed below, from our point of view are undoubtedly well really worth checking out[…]

 • tombala siteleri 14/02/2022  

  GİB Portal Yöntemi ile e-Serbest Meslek Makbuzu – e-Serbest Meslek Makbuzu | Özel Entegratör

  https://magmadealshopee.com/Product/details/426

 • Buy Herbal incense online

  […]Sites of interest we’ve a link to[…]

 • how to masturbate using rechargeable vibrator

  […]the time to read or visit the material or web pages we have linked to below the[…]

 • best male stroker 15/02/2022  

  best male stroker

  […]Here is a superb Weblog You might Discover Interesting that we Encourage You[…]

 • how to use a g spot remote controlled vibrator

  […]Here are a few of the web pages we recommend for our visitors[…]

 • meritking 17/02/2022  

  GİB Portal Yöntemi ile e-Serbest Meslek Makbuzu – e-Serbest Meslek Makbuzu | Özel Entegratör

  http://www.sosnowiec.oupis.pl/o-nas/

 • child porn 17/02/2022  

  GİB Portal Yöntemi ile e-Serbest Meslek Makbuzu – e-Serbest Meslek Makbuzu | Özel Entegratör

  https://mxguardian.com.mx/guardia-de-seguridad-monitorista/

 • eurocasino 17/02/2022  

  GİB Portal Yöntemi ile e-Serbest Meslek Makbuzu – e-Serbest Meslek Makbuzu | Özel Entegratör

  http://algoritm-biznes.ru/hello-world/

 • trcasino 18/02/2022  

  GİB Portal Yöntemi ile e-Serbest Meslek Makbuzu – e-Serbest Meslek Makbuzu | Özel Entegratör

  http://www.mandakini.co.in/domain-list-407

 • elexusbet 18/02/2022  

  GİB Portal Yöntemi ile e-Serbest Meslek Makbuzu – e-Serbest Meslek Makbuzu | Özel Entegratör

  https://louislehot.us/tales-from-the-trenches-vc-term-sheets-101-part2/

 • tiktokdownload 18/02/2022  

  tiktokdownload

  […]that will be the finish of this post. Right here you’ll come across some sites that we believe you’ll value, just click the hyperlinks over[…]

 • Hk vp9 for sale 23/02/2022  

  Hk vp9 for sale

  […]please visit the web sites we adhere to, which includes this 1, as it represents our picks from the web[…]

 • Pc support stäfa 25/02/2022  

  Pc support stäfa

  […]below you will find the link to some web pages that we consider you must visit[…]

 • acpspectrum 04/03/2022  

  acpspectrum

  […]Every after inside a although we choose blogs that we study. Listed below would be the most recent web-sites that we select […]

 • enhydro quartz for sale 04/03/2022  

  enhydro quartz for sale

  […]one of our guests just lately proposed the following website[…]

 • Glock 35 for Sale 08/03/2022  

  Glock 35 for Sale

  […]we came across a cool website that you may enjoy. Take a search for those who want[…]

 • huge realistic dildos with balls

  […]although sites we backlink to beneath are considerably not related to ours, we feel they are actually really worth a go via, so have a look[…]

 • sinirsiz escort 12/03/2022  

  sinirsiz escort

  […]The information and facts mentioned within the write-up are a number of the very best out there […]

 • bitcoin visa card 15/03/2022  

  bitcoin visa card

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a handful of unrelated information, nonetheless genuinely worth taking a look, whoa did 1 study about Mid East has got more problerms also […]

 • buy registered drivers license

  […]the time to read or go to the material or web sites we have linked to below the[…]

 • buy eu driving licence 18/03/2022  

  buy eu driving licence

  […]one of our visitors a short while ago proposed the following website[…]

 • glo extracts reviews 18/03/2022  

  glo extracts reviews

  […]check beneath, are some absolutely unrelated internet sites to ours, even so, they’re most trustworthy sources that we use[…]

 • dogecoin 19/03/2022  

  dogecoin

  […]very couple of internet sites that come about to be comprehensive beneath, from our point of view are undoubtedly very well worth checking out[…]

 • pc apps download for windows 7

  […]The data talked about inside the write-up are some of the top offered […]

 • app for laptop 20/03/2022  

  app for laptop

  […]we came across a cool web-site that you may well delight in. Take a look in the event you want[…]

 • app free download for windows 10

  […]here are some links to web sites that we link to due to the fact we believe they’re really worth visiting[…]

 • free download for windows 8

  […]one of our visitors recently suggested the following website[…]

 • free download for windows 10

  […]that will be the finish of this write-up. Right here you will come across some web-sites that we believe you’ll value, just click the hyperlinks over[…]

 • free download for pc windows

  […]very few web sites that come about to become in depth beneath, from our point of view are undoubtedly well worth checking out[…]

 • BUY MFT 22/03/2022  

  BUY MFT

  […]very couple of internet sites that transpire to become in depth below, from our point of view are undoubtedly nicely really worth checking out[…]

 • pc games full version download

  […]here are some hyperlinks to web-sites that we link to mainly because we think they may be really worth visiting[…]

 • beretta 92x 23/03/2022  

  beretta 92x

  […]Sites of interest we’ve a link to[…]

 • Cheap herbal incense 23/03/2022  

  Cheap herbal incense

  […]always a huge fan of linking to bloggers that I love but do not get quite a bit of link really like from[…]

 • male masturbators 23/03/2022  

  male masturbators

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a few unrelated information, nevertheless definitely really worth taking a appear, whoa did one understand about Mid East has got a lot more problerms too […]

 • how to stimulate the clitoris using clit vibrator

  […]The details mentioned in the post are several of the best out there […]

 • product packaging 24/03/2022  

  product packaging

  […]Every after inside a though we pick blogs that we read. Listed beneath are the newest web sites that we pick out […]

 • madridbet giriş 24/03/2022  

  GİB Portal Yöntemi ile e-Serbest Meslek Makbuzu – e-Serbest Meslek Makbuzu | Özel Entegratör

  https://www.parissima.com/blog/oreilles-percees-les-petits-percage-choix-boucles-d-oreilles-enfant/

 • golden bullet 24/03/2022  

  golden bullet

  […]here are some hyperlinks to websites that we link to because we believe they’re worth visiting[…]

 • Uganda safari holidays 28/03/2022  

  Uganda safari holidays

  […]we came across a cool web-site that you just could possibly take pleasure in. Take a search in case you want[…]

 • Glock 43x 28/03/2022  

  Glock 43x

  […]here are some links to websites that we link to since we believe they may be worth visiting[…]

 • Uganda safari vacations 29/03/2022  

  Uganda safari vacations

  […]although internet sites we backlink to below are considerably not related to ours, we feel they’re truly really worth a go by way of, so have a look[…]

 • Uganda safari vacations 29/03/2022  

  Uganda safari vacations

  […]below you will find the link to some websites that we assume it is best to visit[…]

 • poojaescorts.in 31/03/2022  

  poojaescorts.in

  […]we came across a cool web page that you just may well love. Take a look in case you want[…]

 • windows hilfe jona 31/03/2022  

  windows hilfe jona

  […]we prefer to honor quite a few other internet web-sites on the internet, even though they aren’t linked to us, by linking to them. Under are some webpages worth checking out[…]

 • canadian business 02/04/2022  

  canadian business

  […]very handful of web-sites that transpire to be in depth beneath, from our point of view are undoubtedly well really worth checking out[…]

 • Real krt 02/04/2022  

  Real krt

  […]Here are several of the sites we suggest for our visitors[…]

 • scrap car pickup 04/04/2022  

  scrap car pickup

  […]please pay a visit to the web pages we stick to, such as this 1, as it represents our picks from the web[…]

 • BERETTA 92FS FOR SALE 06/04/2022  

  BERETTA 92FS FOR SALE

  […]below you will uncover the link to some sites that we consider you need to visit[…]

 • FN 509 LS EDGE 06/04/2022  

  FN 509 LS EDGE

  […]check below, are some entirely unrelated web-sites to ours, nonetheless, they’re most trustworthy sources that we use[…]

 • Buy Marijuana Online 06/04/2022  

  Buy Marijuana Online

  […]Here is a great Blog You may Discover Exciting that we Encourage You[…]

 • madritbet 06/04/2022  

  GİB Portal Yöntemi ile e-Serbest Meslek Makbuzu – e-Serbest Meslek Makbuzu | Özel Entegratör

  http://blog.tzyyng.com/archives/1125

 • meritroyalbet 06/04/2022  

  GİB Portal Yöntemi ile e-Serbest Meslek Makbuzu – e-Serbest Meslek Makbuzu | Özel Entegratör

  http://www.ittacenter.org/index.php/k2-listing/item/329-history?start=200

 • eurocasino 06/04/2022  

  GİB Portal Yöntemi ile e-Serbest Meslek Makbuzu – e-Serbest Meslek Makbuzu | Özel Entegratör

  https://www.avnergat.com/insurance-company-wont-pay-water-damage/

 • eurocasino 06/04/2022  

  GİB Portal Yöntemi ile e-Serbest Meslek Makbuzu – e-Serbest Meslek Makbuzu | Özel Entegratör

  https://temdosedupla.com.br/veja-a-fada-verde-aprenda-um-drink-com-absinto/

 • eurocasino 06/04/2022  

  GİB Portal Yöntemi ile e-Serbest Meslek Makbuzu – e-Serbest Meslek Makbuzu | Özel Entegratör

  http://www.travestismadrid.net/escort/1675

 • eurocasino 06/04/2022  

  GİB Portal Yöntemi ile e-Serbest Meslek Makbuzu – e-Serbest Meslek Makbuzu | Özel Entegratör

  http://greaterstlouisparks.com/st-ann/schafer-park/

 • Takeout Food 07/04/2022  

  Takeout Food

  […]please go to the web pages we follow, such as this 1, because it represents our picks through the web[…]

 • penis extender 07/04/2022  

  penis extender

  […]the time to read or pay a visit to the content material or websites we’ve linked to beneath the[…]

 • it fernwartung hombrechtikon

  […]always a major fan of linking to bloggers that I adore but really don’t get a great deal of link appreciate from[…]

 • stock market 101 08/04/2022  

  stock market 101

  […]we came across a cool web page that you simply may delight in. Take a search if you want[…]

 • anita 09/04/2022  

  anita

  […]here are some links to web-sites that we link to mainly because we think they are really worth visiting[…]

 • Erectile Dysfunction pills for sale

  […]usually posts some extremely fascinating stuff like this. If you’re new to this site[…]

 • scrap car pick up 14/04/2022  

  scrap car pick up

  […]check below, are some absolutely unrelated sites to ours, having said that, they’re most trustworthy sources that we use[…]

 • canadianpharmacyking 14/04/2022  

  canadianpharmacyking

  […]one of our guests just lately proposed the following website[…]

 • clitoral stimulator 16/04/2022  

  clitoral stimulator

  […]that will be the finish of this post. Here you’ll discover some websites that we consider you will appreciate, just click the hyperlinks over[…]

 • male enhancement 16/04/2022  

  male enhancement

  […]below you will find the link to some websites that we assume you should visit[…]

 • Canada 16/04/2022  

  Canada

  […]always a huge fan of linking to bloggers that I enjoy but really don’t get a great deal of link really like from[…]

 • cryptocurrency wallet with virtual card

  […]Here are some of the websites we advise for our visitors[…]

 • meritroyalbet giriş 21/04/2022  

  GİB Portal Yöntemi ile e-Serbest Meslek Makbuzu – e-Serbest Meslek Makbuzu | Özel Entegratör

  https://hjclub.org/bbs/memberlist.php?mode=joined

 • Technology News 21/04/2022  

  Technology News

  […]usually posts some really intriguing stuff like this. If you are new to this site[…]

 • techniques on how to prevent pre ejaculation

  […]very handful of internet websites that occur to become in depth below, from our point of view are undoubtedly well really worth checking out[…]

 • buy magic mushrooms usa 23/04/2022  

  buy magic mushrooms usa

  […]The details mentioned inside the post are a number of the most effective obtainable […]

 • Pinball machines for sale

  […]although internet websites we backlink to below are considerably not associated to ours, we really feel they are really really worth a go as a result of, so have a look[…]

 • 1crawford 22/06/2022  

  3modulation